УНГ кабинет
Информация за най-често срещаните заболявания и за тяхното лечението може да прочетете в следващите няколко статии написани от д-р Куцаров.
Здравословните проблеми на нашите деца през есенно зимния период Есенно-зимния сезон се характеризира с повишаване честотата на инфекциите на дихателната система. Най-често това са хреми (предна, задна), фарингити, ларингити, отити, бронхити и пневмонии. Обикновено тези заболявания започват от носа и гърлото и в последствие засягат бронхите и белите дробове. Честотата на тези инфекции е по-висока при децата. Това се обуславя от редица особености като: неразвита защитна система, затворени колективи и др. Засягането на ушите бива възпалително (по-често при деца до 2 год.) и невъзпалително (обикновено след 3 год.). Последното се изразява с намаление на слуха. Често тези деца се третират като разсеяни, гледат телевизия много силно. прочети цялата статия…
Сливици – проблеми и поведение Сливиците са лимфен орган, участващ във формирането на придобития имунитет (защита на организма). Те се разполагат на местата на контакт с външната среда. Различават се небни тонзили, фарингеална (трета сливица), езична тонзила и ларингеални тонзили. Като орган на имуната система, те реагират при всяка инфекция с увеличаване на размера си (особено третата и небните тонзили). Обикновено след инфекция размерите намаляват и се връщат към изходното си ниво. Тези тъкани са най-активни през раната детска и юнушеска възраст, като функцията им постепенно отслабва към края на пубертета. С оглед типичната им локализация в организма и основната им функция, те са често боледуващи органи. Всяка остра инфекция на дихателната система в по голяма или по малка част ги засяга. Инфекциите на сливиците биват остри и хронични. прочети още по темата
Сливиците са лимфен орган, участващ във формирането на придобития имунитет (защита на организма). Те се разполагат на местата на контакт с външната среда. Различават се небни тонзили, фарингеална (трета сливица), езична тонзила и ларингеални тонзили. Като орган на имуната система, те реагират при всяка инфекция с увеличаване на размера си (особено третата и небните тонзили). Обикновено след инфекция размерите намаляват и се връщат към изходното си ниво. Тези тъкани са най-активни през раната детска и юнушеска възраст, като функцията им постепенно отслабва към края на пубертета. С оглед типичната им локализация в организма и основната им функция, те са често боледуващи органи. Всяка остра инфекция на дихателната система в по голяма или по малка част ги засяга. Инфекциите на сливиците биват остри и хронични. Острите инфекции се причиняват от вируси, бактерии, гъбички и др. Протичат обикновенно с обща отпадналост, загуба на апетит, запушване на носа и хрема, чувство на дразнене, щипене и боцкане, болка в гърлото. Лекуват се около седмица с медикаменти, повлияващи вероятния причинител. Хроничното възпаление на сливиците се развива в следствие на често повтарящи се остри инфекции; недолекувани и/или неправилно лекувани остри. Може да се развие във всяка възраст. При този тип възпаление в сливиците се задържат микроби, формиращи „огнище на инфекция”. Това огнище обуславя чести гърлени инфекции, постоянен гърлен дискомфорт, лош дъх от устата, слабост и лесна уморяемост. Може да е налице и субфебрилна температура (до 37,5 С). На огнището на инфекция в сливиците могат да се дължат и редица страдания от други органи (напр. с ърце, бъбреци, стави и др.). Сливиците могат да се засегнат и при някои други общи заболявания. Такива са някои инфекциозни (инфекциозна мононуклеоза, скарлатина), хематологични (левкози, левкемии), тумори и др. Ако вие или ваши близки страдате, често от:
- Гнойни ангини;
- Постоянен гърлен дискомфорт;
- Щипене, парене, бозкане в гърлото;
- Субфебрилна температура;
- Лош дъх от устата;
- Трайно увеличени лимфни възли на шията;
- Болки в стави, изключвайки други причини.
добре е да се консултирате с УНГ доктор.
Tрета сливица – проблеми и поведение Третата (фарингеална тонзила) сливица е част от лимфния апарат на гърлото. Разполага се в горно-задната стена на гълтача, поради което не може да се огледа директно. Всяко живородено дете има такава сливица. В следствие на чести хреми и инфекции на дихателната система, тя може трайно да увеличи размерите си и да създава проблеми. Най-честите проблеми, който създава са: чести хреми и други респираторни инфекции, затрудено дишане през носа, спане с отворена уста и хъркане, чести инфекции на ушите, намаление на слуха. Причината за тези оплаквания се дължи не само на размерите на третата сливица, но и на факта, че в нея се задържат микроби. Тези микроби формират огнище на инфекция в гърлото. Това огнище спомага за бързото изчерпване на защитните сили на огранизма (особенно при децата, които не са и развити) и повишена податливост към инфекции. Всичко това води до чести хреми и инфекции на дихателната система. Тези възпаления протичат по тежко и почти винаги налагат използването на антибиотици. Такива деца боледуват многократно (два, три и повече пъти месечно).прочети целия текст
Хреми Ринитът (хрема) е възпалително заболяване на носа, причинено от различни субстанции. Носът е органа, който влиза в контакт с външната среда и е подложен на разнообразни въздействия. Хремите биват инфекцииозни, алергични и неалергични.прочети още…
Ринитът (хрема) е възпалително заболяване на носа, причинено от различни субстанции. Носът е органа, който влиза в контакт с външната среда и е подложен на разнообразни въздействия. Хремите биват инфекцииозни, алергични и неалергични.Инфекциозната хреми е най-честото заболяване при хората. Засяга всички възрастти и се среща по често през студените месеци. Децата боледуват по често и тежко спрямо възрастните.Причинява се от вируси, бактерии, гъбички и др. Характеризира се със запушване на носа, тежест и чувство на пълнота в главата, носна секреция и др. Обикновено протича около 7-10 дни. Алергичните хреми се причиняват от разнообразни субстанции, които попадат в носа при вдишване на въздух. Те предизвикват дразнене и патологичен процес. Алергията е генетично заболяване, което се предава по наследство. Тя може да бъде сезонна (при цъвтежа на дървета през пролетта) или целогодишна. Този вид хрема се проявява с кихане, сърбеж в носа и гърлото, сълзотечение, водниста секреция от носа. Някои форми могат да протичат с нетипични оплаквания за този тип възпаление и това да доведе до късно поставяне на правилна диагноза и лечение. Неалергичните хреми могат да бъдат причинени от различни медикаменти, фактори на околната среда, заболявания на други органи и др. Те трудно се различават, като симптоми от останалите хреми и често се диагностицират погрешно, като инфекциозни и/или алергични. Хремата е неприятно заболяване на организма, с висока честота и страдания нарушаващи ежедневния ритъм. Тя води до затруднение в носното дишането (особено през ноща), сухота и дразнене в гърлото, стичане на секрети в гърлото,чувство на пълнота и тежест в главата, смутено обоняние, непълноценен сън съпроводен с лесна изморяемост. Това налага своевремена диагностика и адекватно лечение. Правилното лечение би предотвратило и настъпване на усложнения (отити, ларингити, бронхити, пневмонии и др.) Ако вие страдате от някой от следните симптоми:
- Затруднено носно дишане;
- Хъркане по време на сън;
- Постоянна носна секреция;
- Стичане на секрет в гърлото;
- Главоболие и/или чувство на тежест;
- Нарушение на обонянието;
- Подутини на лицето.
- и оплакванията продължават повече от 7 дни
Вие се нуждаете от консултация с Уши, нос, гърло лекар
Дрезгав глас Ларингитът (дрезгав глас) е заболяване засягащо органа на гласообразуването. Той спада към дихателната система. Ангажира се почти при всяка инфекция на дихателната система.Ларингитът бива остър и хроничен. целия текст по темата…
Ларингитът (дрезгав глас) е заболяване засягащо органа на гласообразуването. Той спада към дихателната система. Ангажира се почти при всяка инфекция на дихателната система.Ларингитът бива остър и хроничен.Острият бива инфекциозен и неинфекциозен. Инфекциозният се причинява от различни инфекциозни причинители (вируси, бактерии и др.) Обикновено започва внезапно с дразнене, суха кашлица, болка в гърлото и промени в гласа (от дрезгав до пълна загуба на гласа). Неинфекциозният ларингит може да се развие в следствие на вдишване на горещ въздух и различни субстанции. Обикновенно клинично той не се различава от другата форма. Съществуват и хронични ларингити. Те се развиват в следствие на дълготрайно дразнене на органа от различни субстации.Едни от най честите причини са : тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, някои професии (учители, актьори, певци), редица производствени фактори. Производства, при които се отделя горещ въздух и различни газове не рядко довеждат до хронично възпаление. Хроничното възпаление на ларинкса е предпоставка за развитие на доброкачествени и злокачествени тумори. Раната и своевремена диагностика, позволява адекватно лечение и добър изход на болестта. Ако вие или ваши близки страдате от:
- Промяна в гласа, продължила повече от 14 дни;
- Болки в гърлото;
- Кашлица с продължителност над 14 дни;
- Чувство на полепнало чуждо тяло;
- Затруднение в храненето и/или преглъщането;
- Кръвохрак;
- Опипване бучки по шията;
- Затруднение в дишането, особено при вдишване.
Направете, колкото се може по бързо консултация с лекар УНГ болести.
Възпаление и болки в ухото Отитът (възпаление на ухото) е болестен процес засягащ ухото/ушите. От остър отит страдат по често децата. Най-поразени от болестта са тези до 2 год. Той се причинява от вируси, бактерии, гъбички и др. Различават се възпалителни процеси на външното, средното и вътрешното ухо. Те могат да протичат със сходни и/или различни симптоми и отдиференциирането им е добре да се прави от УНГ лекар. Възпалението на средното ухото протича със силни болки в едното или двете уши, заглъхване и намаление на слуха, чувство на тежест и пулсации, особенно през ноща. Не рядко е налице изтичане на секрет от ухот, шум и висока температура. Детето обикновено докосва с ръка болното ухо, забива глава във възглавницата. Другите форми на отит протичат различно.прочети цялата статия
Отитът (възпаление на ухото) е болестен процес засягащ ухото/ушите. От остър отит страдат по често децата. Най-поразени от болестта са тези до 2 год. Той се причинява от вируси, бактерии, гъбички и др. Различават се възпалителни процеси на външното, средното и вътрешното ухо. Те могат да протичат със сходни и/или различни симптоми и отдиференциирането им е добре да се прави от УНГ лекар. Възпалението на средното ухото протича със силни болки в едното или двете уши, заглъхване и намаление на слуха, чувство на тежест и пулсации, особенно през ноща. Не рядко е налице изтичане на секрет от ухот, шум и висока температура. Детето обикновено докосва с ръка болното ухо, забива глава във възглавницата. Другите форми на отит протичат различно.Съществуват не малко заболявания на други органи , които могат да протичат с болка в ухото, без да е налице възпаление на последното. Такива могат да бъдат заболявания на зъбите, слюнчените жлези, прешлените, носа и околоносните синуси, езика, гълтача и гръкляна. Ако вие или вашето дете имате един или няколко симптома:
- Болка в ухото/ушите;
- Чувство на пълнота, тежест, глъхнене, пулсации;
- Намаление на слуха на едното и/или двете уши;
- Световъртеж;
- Главоболие или болка обхващаша половината глава;
- Сърбеж в ушите;
- Изтичане на секрет от ухото/ушите;
- Шум в ухото/ ушите.
консултирайте се с УНГ доктор.
ПОСЕЩЕНИЯ за: | Понеделник (от – до) | Вторник (от – до) | Сряда (от – до) | Четвъртък (от – до) | Петък (от – до) |
Амбулаторни прегледи |

АПАРАТУРА:
- Аудиометър;
- УНГ Юнит.
ЗАБОЛЯВАНИЯ:
Извършва прегледи и лечение срещу заплащане:
- УНГ прегледи
ПРОФИЛАКТИКА:
- На професионални заболявания;
- Подготовка на документи за слухопротезиране